Menu Zamknij

Jakie wymogi powinna spełniać nowoczesna hala produkcyjna?

Jakie wymogi powinna spełniać nowoczesna hala produkcyjna?

Planujesz budowę hali produkcyjnej? Bez względu na to, na jakim etapie przedsięwzięcia jesteś, trafiłeś we właściwe miejsce. W ADAMIETZ zajmujemy się projektowaniem i budowaniem hal produkcyjnych, a w tym artykule przybliżymy ci charakterystykę tych szczególnych obiektów.


Hala produkcyjna — charakterystyka


Według ogólnej definicji hala produkcyjna to miejsce, w którym firmy prowadzą swoje procesy produkcyjne. Produkty mogą być tam konstruowane od zera, lecz także składane lub przetwarzane.
Budowa hali produkcyjnej zaczyna się od stworzenia szczegółowego projektu budowlanego. Powinien on uwzględniać wszystkie aspekty konstrukcji, takie jak wymiary, układ, materiały i systemy instalacyjne. Każdy projekt jest inny i zależy od indywidualnych potrzeb firmy. To jeden z powodów, dla których poszczególne hale produkcyjne mogą wyglądać zupełnie inaczej. Decyzja o lokalizacji takiego obiektu jest równie ważna, ponieważ wpływa na dostęp do infrastruktury transportowej i siły roboczej. Innym zasadniczym elementem jest konstrukcja hali, gdyż wpływa ona znacząco na jej trwałość i wydajność. Na przykład hale o konstrukcji stalowej cieszą się obecnie największą popularnością, ze względu na swoją wytrzymałość, łatwość budowy, elastyczność i odporność na różne warunki atmosferyczne.


Hale produkcyjne a hale przemysłowe


Hale produkcyjne i hale przemysłowe to dwa terminy, które bywają stosowane zamiennie, choć mają nieco inne znaczenia. Hale produkcyjne są przestrzeniami dedykowanymi prowadzeniu procesów produkcji. Z kolei hale przemysłowe to szeroki termin, który obejmuje wiele rodzajów budynków używanych w przemyśle. Hale przemysłowe mogą mieć różne zastosowania i nie muszą być koniecznie wyposażone w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia procesów produkcyjnych. Budowa hal przemysłowych to odrębna dziedzina budownictwa, którą również zajmujemy się w ADAMIETZ.


Hala produkcyjna — podstawowe wymogi


Tworzenie idealnego miejsca pracy nie jest łatwe, szczególnie jeśli mówimy o hali produkcyjnej. Taki obiekt musi spełniać wiele wymogów — zarówno technicznych, jak i socjalnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, efektywność produkcji i zadowolenie pracowników. Według jakich standardów buduje się wszystkie nowoczesne hale produkcyjne?


Jaka powinna być temperatura na hali produkcyjnej?


Temperatura w miejscu pracy jest jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort zatrudnionych i ich efektywność. Aby zagwarantować odpowiednie warunki, polskie prawo jasno określa minimalne i maksymalne temperatury w miejscach pracy, w tym na halach produkcyjnych. Oczywiście dopuszczalne są pewne wyjątki — na przykład tam, gdzie charakter produkcji nakazuje utrzymanie określonej temperatury spoza wskazanego poniżej zakresu.


Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. minimalna temperatura w pomieszczeniach, w których wykonywane są prace lekkie (do których zalicza się większość prac na hali produkcyjnej), powinna wynosić 14°C w okresie grzewczym (od 1 października do 30 kwietnia) i 16°C w okresie pozagrzewczym. Maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie powinna przekraczać 28°C.


Minimalna wysokość pomieszczeń — warunki techniczne


Polskie przepisy, w tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określają minimalną wysokość pomieszczeń użyteczności publicznej na 2,5 metra.
Należy jednak pamiętać, że to wartość minimalna. Optymalne wykorzystanie przestrzeni niejednokrotnie nakazuje stworzenie wyższych pomieszczeń. Parametr ten zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj prowadzonej działalności, wielkość i typ używanych maszyn, potrzeby wentylacyjne oraz wymogi bezpieczeństwa. W niektórych branżach, jak na przykład w przemyśle lotniczym czy motoryzacyjnym, wysokość hali może wynosić nawet kilkanaście metrów.
Kwestię tę należy ustalić na etapie projektu. Stworzenie hali o określonej wysokości może wymagać ówczesnego zagospodarowania terenu w odpowiedni sposób lub wyboru właściwego rodzaju gruntu i materiałów budowlanych. Wszystko to musi zostać określone przez projekt architektoniczno-konstrukcyjny. Należy również pamiętać, że wysokość hali w danej lokalizacji mogą ograniczać przepisy. Czasami konieczne okazuje się uzyskanie dodatkowego pozwolenia na określone wymiary obiektu


Pomieszczenie socjalne — warunki techniczne


Człowiek to nie maszyna — potrzebuje przerw, posiłków i miejsca do odpoczynku. Dlatego każda hala produkcyjna powinna oferować przestrzeń socjalną. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest tutaj kluczowe, określając minimalne wymogi dla takich pomieszczeń. Mówi ono:
„Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana”.

  • W Rozporządzeniu wyróżnione są następujące pomieszczenia socjalne:
  • szatnie,
  • toalety,
  • umywalnie i pomieszczenia wyposażone w prysznice,
  • jadalnie (nie mylić ze stołówkami),
  • pomieszczenia do ogrzewania pracowników,
  • pomieszczenia higieny osobistej dla kobiet,
  • pomieszczenia do odkażania, prania, suszenia i odpylania odzieży roboczej oraz ochronnej,
  • palarnie.


Budowa hali produkcyjnej a koszty — co warto wiedzieć?


Decyzja o budowie hali produkcyjnej to strategiczne posunięcie, które może przynieść wiele korzyści twojej firmie. Pomimo początkowych nakładów finansowych, długoterminowo takie przedsięwzięcie potrafi okazać się niezwykle opłacalne. Przyjrzyjmy się kilku argumentom, które przemawiają za potencjałem takiej inwestycji:

  • Zwiększenie efektywności produkcji. Posiadanie własnej hali produkcyjnej daje ci pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym. Możesz dostosować przestrzeń do swoich potrzeb i zoptymalizować układ linii produkcyjnych.
  • Oszczędności długoterminowe. Choć budowa hali produkcyjnej wiąże się kosztami, w przyszłości może przynieść oszczędności. Zamiast płacić czynsz za wynajem obcej przestrzeni, możesz inwestować we własny obiekt.
  • Dostosowanie do potrzeb firmy. Każda firma ma specyficzne wymagania dotyczące produkcji. Budowa własnej hali daje ci możliwość dostosowania przestrzeni do potrzeb twojej działalności.
  • Możliwość rozbudowy. Budowa własnej hali produkcyjnej daje nieocenioną elastyczność w przypadku przyszłego rozwoju firmy lub zmian w profilu jej działalności. Własny obiekt można z łatwością rozbudować lub zmodernizować.
  • Koszt budowy hali produkcyjnej jest inny w każdym przypadku. Poszczególne projekty mogą znacząco różnić się od siebie w tej kwestii. Ostateczny koszt budowy hali produkcyjnej określają:
    • wielkość budynku,
    • technologie zastosowane w budowie,
    • wykorzystane materiały,
    • elementy charakterystyczne w określonych warunkach zabudowy,
    • wiele innych.
  • Chcesz dowiedzieć się, ile kosztowałby projekt Twojej hali? Skontaktuj się ze specjalistami ADAMIETZ. Z przyjemnością pomożemy ci skonfrontować twoją wizję z budowlaną rzeczywistością i oszacować koszty przedsięwzięcia. Zapraszamy także do lektury pozostałych artykułów blogowych ADAMIETZ, z których dowiesz się więcej o naszych rozwiązaniach.