Menu Zamknij

Nowoczesny budynek usługowy — czym powinien się charakteryzować?

Nowoczesny budynek usługowy — czym powinien się charakteryzować?

Nowoczesne budynki usługowe — czyli jakie? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule. Istnieje wiele interesujących rozwiązań, które są stosowane w nowoczesnych przestrzeniach. Czas przyjrzeć im się bliżej.

Co to jest budynek usługowy — definicja

Budynek usługowy to obiekt, który został zaprojektowany i wybudowany w celu świadczenia określonych usług. To bardzo szeroka kategoria, do której można zaliczyć wiele różnych rodzajów budynków. Co jednak najważniejsze, taki obiekt musi spełniać określone warunki, na ogół determinowane przez rodzaj prowadzonej działalności. Oznacza to, że o zastosowaniu danego lokalu należy myśleć już na etapie projektu. Warto wybrać więc godnego zaufania partnera, który tworzy niezawodne projekty budynków usługowych, i który może, z racji doświadczenia, posłużyć dobrą radą na każdym etapie przedsięwzięcia. ADAMIETZ pomoże Ci w tym zakresie! Pamiętaj jednak, że nie warto czekać z podjęciem pierwszych kroków. Zgromadzenie materiałów, wydanie decyzji i zgód, przygotowanie powierzchni pod budowę, a wreszcie przeprowadzenie właściwych prac — wszystko to wymaga czasu. Skontaktuj się już dziś ze specjalistami ADAMIETZ i dowiedz się, jak sprawnie rozpocząć proces budowy.

Budynek handlowo-usługowy

Budynek handlowo-usługowy to obiekt zbudowany specjalnie do prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej. W zależności od specyfiki działalności, taki rodzaj budynków może być siedzibą sklepów, supermarketów, restauracji, biur, salonów fryzjerskich, czy centrów fitness. Ważne jest, aby budynek handlowo-usługowy był dobrze zaprojektowany i zorganizowany, co sprzyja wygodzie użytkowania, efektywności operacyjnej i zadowoleniu klientów.

Handlowa powierzchnia użytkowa musi zostać przygotowana z myślą o przechowywaniu i ekspozycji towaru. Z lokalem usługowym na ogół jest nieco inaczej. Oczywiście ostatecznie zależy to od specyfiki firmy, ale lokale usługowe z reguły mogą pozwolić sobie na więcej swobody i minimalizmu w tej kwestii. Poza tym projekty budynków usługowo-handlowych muszą brać pod uwagę kwestię dostaw i związanej z tym logistyki.

Pewnym wyzwaniem związanym z budynkami handlowo-usługowymi jest również stworzenie odpowiedniej ilości dogodnych miejsc parkingowych. Z pomocą przychodzą zaawansowane metody konstrukcyjne, dzięki którym stworzenie podziemnej przestrzeni parkingowej jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Budynek lub lokal usługowy — wymagania

Bez względu na to czy chodzi o lokal użytkowy, handlowy, czy usługowy, właściciel oraz podmiot zajmujący się jego budową będą musieli dostosować się do wymagań prawa. Jakimi przepisami należy się kierować? Warto zwrócić uwagę na Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Pomocna może okazać się również Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r. poz. 164). Reguluje ona kwestie związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, w tym między innymi zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Po czym poznać dobry projekt budynku usługowego?

Prowadzisz działalność usługową? Zastanawiasz się nad postawieniem budynku lub zagospodarowaniem posiadanej powierzchni? Zwróć uwagę na kilka uniwersalnych cech łączących dobre projekty.

Wykorzystanie przestrzeni. Dobry projekt budynku usługowego to taki, który maksymalizuje wykorzystanie dostępnej przestrzeni, aby umożliwić efektywne działanie firmy. Projektanci powinni brać pod uwagę rozmieszczenie pomieszczeń i ich funkcje, a także przepływ klientów i pracowników.

Wydajność energetyczna. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oszczędność energii i zrównoważony rozwój zyskują na znaczeniu. Dobry projekt budynku usługowego powinien uwzględniać technologie i materiały, które pomagają zmniejszyć zużycie energii, takie jak bierne systemy wentylacji, ogrzewania i chłodzenia lub rozwiązania oparte o źródła energii odnawialnej.

Innowacyjne rozwiązania. Współczesne budynki usługowe coraz częściej wykorzystują zaawansowane technologie, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Przykłady takich rozwiązań to systemy zarządzania energią, inteligentne oświetlenie czy kontrola dostępu oparta na technologii biometrycznej. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązania muszą być wdrażane w zgodzie z prawem budowlanym.