Rodzaje wentylacji w halach produkcyjnych
System wentylacji powinien być dopasowany do obiektu według unikalnych parametrów, które są charakterystyczne dla hal produkcyjnych i magazynów. Przy jego wyborze inwestor powinien brać pod uwagę:
Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w hali produkcyjnej i magazynowej jest kluczowe nie tylko dla efektywności procesów, ale także dla redukcji kosztów związanych z produkcją. Wpływa ona również na jakość warunków, jakie panują w tego rodzaju przestrzeniach. Prędkość przepływu powietrza oraz jego czystość mają istotne znaczenie dla komfortu przebywających wewnątrz ludzi. Poznaj różne rodzaje wentylacji w halach produkcyjnych i magazynach. Sprawdź, która technologia sprawdzi się najlepiej.
- potrzeby cieplne budynku,
- zużycie energii,
- przypadkowe ruchy powietrza,
- rodzaj użytkowania obiektu,
- wysokość obiektu,
- sposoby magazynowania towarów,
- opcje podziału hali na strefy grzewcze,
- konieczność zastosowania konkretnej technologii ze względu na specyficzne warunki w obiektach wielkopowierzchniowych.
Projekt wentylacji hali produkcyjnej czy magazynowej powinien uwzględniać ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń i konieczność rozprowadzenia świeżego powietrza. Do wyboru jest co najmniej kilka różnych systemów, dzięki którym wentylacja hal produkcyjnych i magazynowych może działać prawidłowo, generując niskie koszty eksploatacyjne i powodując minimum strat ciepła.
Wentylacja nawiewna
Wentylacja nawiewna to jeden z tych systemów wentylacyjnych, który minimalizuje zjawisko zanieczyszczonego powietrza w obiektach. Efektywne wykorzystanie stratyfikacji powietrza nawiewnego (strumienia odpowiedniej warstwy powietrza) w halach magazynowych czy produkcyjnych pozwala wtłaczać świeże powietrze do budynku. To istotne, aby zapewnić pracownikom optymalne bezpieczeństwo.
Wentylacja wywiewna
Zadaniem wentylacji wywiewnej jest wyciąganie zużytego, często zanieczyszczonego powietrza z wnętrza hali produkcyjnej i magazynowej. Dzięki temu zapobiega się między innymi rozprzestrzeniania szkodliwych, toksycznych substancji, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie osób przebywających w obiekcie. Przykładem zastosowania wentylacji wywiewnej jest hala do produkcji wyrobów włókienniczych, w której zanieczyszczone powietrze mogłoby oddziaływać negatywnie na jakość realizacji zadań.
Wentylacja nawiewno-wywiewna
Wentylacja nawiewno-wywiewna to rodzaj wentylacji ogólnej, która zapewnia właściwą wymianę powietrza w całym obiekcie produkcyjnym lub magazynowym. Podstawą działania systemu są wentylatory, które generują ruch mas powietrza. Za pomocą kanałów wentylacyjnych udaje się zapewnić optymalną dystrybucję powietrza świeżego z zewnątrz oraz wytłaczania zużytego, zanieczyszczonego powietrza z wnętrza.
Co ważne, wentylacja nawiewno-wywiewna oprócz tradycyjnych rozwiązań systemowych może zawierać dodatkowe komponenty, jak nagrzewnice i chłodnice, które mają wpływ na utrzymanie temperatury powietrza. Dzięki osuszaczom i nawilżaczom hale produkcyjne i hale magazynowe mogą wykazywać właściwą wilgotność powietrza.
W niektórych obiektach (przede wszystkim wielkokubaturowych) ze względu na specyfikę produkcji czy produktów, które są magazynowane, wymagane jest zwiększone zapotrzebowanie na zastosowanie specjalnych rozwiązań. Konieczna może być wentylacja hali produkcyjnej czy magazynowej z dyszami, które wytwarzają strumienie powietrza o większej prędkości. Sprawdza się także zastosowanie kierownic strug powietrza, które nadają im właściwy kierunek.
Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna — czym się różnią?
Efektem niewłaściwego doboru kanałów wentylacyjnych może być nie tylko niesprawne działanie wentylacji, ale również znacznie większe koszty eksploatacyjne obiektu o dużej powierzchni. Zła wentylacja w hali produkcyjnej może przyczyniać się między innymi do utraty zbyt dużej ilości ciepła wewnątrz. Inwestorzy mają do wyboru dwa główne rodzaje wentylacji – wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub wentylację grawitacyjną nawiewno-wywiewna. Na czym polega różnica w ich działaniu?
Wentylacja grawitacyjna hali magazynowej lub produkcyjnej jest naturalna i działa bez pomocy mechanicznych komponentów. Wymiana powietrza jest możliwa poprzez tzw. efekt kominowy, kiedy różna temperatura powietrza wewnątrz i na zewnątrz obiektu wywołuje naturalny wypór.
Trzeba przyznać, że w nowoczesnych obiektach wielkokubaturowych częściej sprawdza się wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Właściwy projekt wentylacji hali magazynowej i produkcyjnej z zastosowaniem zaawansowanych technologicznie komponentów pozwoli uzyskać najlepszy efekt, a wentylacja mechaniczna może być optymalnym rozwiązaniem w tego rodzaju budynku. Przykładem ergonomicznego systemu jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskaniem ciepła. Warto wiedzieć o niej więcej.
Wentylacja z odzyskiem ciepła na hali produkcyjnej. Czy jest potrzebna?
Wentylacja hali magazynowej lub produkcyjnej nowej generacji pozwala odzyskiwać ciepło, a więc znacząco zmniejszyć zużycie energii. Obecnie utrzymanie optymalnej temperatury powietrza to istotne wymagania technologii produkcji. Dzięki odpowiedniej wentylacji udaje się walczyć z dużymi stratami ciepła spowodowanymi zjawiskiem stratyfikacji powietrza. W halach produkcyjnych i magazynowych ciepło ucieka do góry, zaś zimne powietrze napływa w dół. Zdecentralizowana wentylacja mechaniczna zaprojektowana indywidualnie wedle potrzeb hali produkcyjnej i magazynowej pozwoli odwrócić ruch ciepłych warstw powietrza i kierować go z góry ku dołowi.
Ile wymian powietrza na godzinę w hali produkcyjnej?
Wymiana powietrza w hali produkcyjnej jest indywidualna, a wymogi w tym zakresie zależą głównie od rodzaju obiektu czy specyfiki produkowanych wyrobów. Zgodnie z przepisami prawa i zaleceniami, system wentylacji mechanicznej powinien prowadzić do co najmniej półkrotnej wymiany powietrza w budynku na godzinę. Od tej zasady są oczywiście wyjątki, na przykład wentylacja mechaniczna hali produkcyjnej, w której wykorzystuje się wyroby włókiennicze, powinna prowadzić do wymiany powietrza aż sześć razy na godzinę.
Co powinno znaleźć się w projekcie wentylacji hali produkcyjnej?
Nowoczesne systemy wentylacyjne powinny generować przynajmniej o 40% niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Co istotne, każdy profesjonalny projekt wentylacji w pojedynczych punktach hali czy dla całego obiektu musi uwzględniać aspekty komfortu grzewczego, ale również kosztów inwestycyjnych. Dobry projekt wentylacji dla hal produkcyjnych czy magazynowych jest zawsze „szyty na miarę”.