W dobie dynamicznego rozwoju rynku odpowiednia organizacja przestrzeni magazynowej staje się kluczowa dla sukcesu wielu firm. W tym artykule omówimy wymagania, jakie powinna spełniać nowoczesna i funkcjonalna hala magazynowa. Zdobądź praktyczną wiedzę, którą możesz wykorzystać dla rozwoju swojego przedsiębiorstwa.
Hala magazynowa — charakterystyka i cechy hali magazynowej
Hala magazynowa to obiekt budowlany, który musi spełniać określone wymogi techniczne i konstrukcyjne. W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszą się stalowe hale magazynowe. Dzięki swojej funkcjonalności zdeklasowały one alternatywne rozwiązania i zyskały miano najlepszych. Powierzchnie magazynowe tego typu mają wiele zalet, takich jak:
- możliwość łatwego rozbudowywania i modyfikowania obiektu;
- możliwość szybkiego montażu i demontażu;
- wysoka odporność na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo pomimo prostej konstrukcji (na przykład dzięki zastosowaniu jakościowych ścian działowych oraz innych rozwiązań);
- lekka konstrukcja, która pozwala na postawienie hali magazynowej nawet na wymagającym podłożu.
Hale magazynowe mają szerokie zastosowanie, które obejmuje przede wszystkim składowanie produktów, zarówno dla potrzeb produkcji, jak i dystrybucji. Mogą one jednak być wykorzystywane na szereg innych sposobów, na przykład jako centra logistyczne, miejsca do sortowania i pakowania towarów, a nawet centra obsługi klienta lub biura.
Hala magazynowa z biurem
Coraz bardziej popularną praktyką jest umieszczanie biur w halach magazynowych. Niemal każdą halę magazynową trzeba wyposażyć w biuro — takiego pomieszczenia potrzebują praktycznie wszystkie firmy. Oczywiście kwestię tę należy zaplanować odpowiednio wcześnie, a najlepiej już na etapie powstawania projektu. Można też dobudować biuro do hali magazynowej, a w przypadku, gdy potrzebujemy większej ilości przestrzeni biurowych, wówczas buduje się oddzielny budynek biurowy. Skonsultuj się ze specjalistami z grupy Adamietz — pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie.
Hale magazynowe a infrastruktura magazynowa
Chcesz poznać cechy dobrej hali magazynowej przed przystąpieniem do realizacji swojego projektu? Dobry kierunek! Pamiętaj jednak, że każde przedsięwzięcie jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Oczywiście pewne zasady konstrukcyjne są wspólne dla większości projektów. Bez względu na to, jak wygląda Twój, zwróć uwagę na:
- Drogi dojazdowe. Powinny być one dostosowane do potrzeb samochodów dostawczych oraz funkcji hali.
- Dostęp do mediów. Odpowiednia hala magazynowa musi zapewnić dostęp do energii elektrycznej, wody i kanalizacji w odpowiedniej formie. Przyczynia się to nie tylko do funkcjonalności budynku, lecz również higieny pracy.
- Rozplanowanie pomieszczeń. Kwestia ta nie powinna zostać pozostawiona przypadkowi. Hale magazynowe rzadko są po prostu otwartą przestrzenią. Zaleca się rozplanowanie pomieszczeń wewnętrznych z uwzględnieniem zastosowania budynku i zasad konstrukcyjnych.
- Zabezpieczenie budynku. Wykonanie projektu powinno uwzględniać również kwestię bezpieczeństwa. Chodzi tu zarówno o zapobiegnięcie ewentualnym włamaniom, jak i zadbanie o bezpieczeństwo osób zatrudnionych.
- Wyposażenie i organizacja przestrzeni. Regały, strefy buforowe, strefy ruchu — wszystko to pozostaje w bezpośredniej zależności od parametrów hali i jej zastosowania.
Skoro mowa o wyposażeniu hali, nie sposób pominąć drzwi. To niezwykle ważny element wyposażenia każdego budynku ze względu na swój wpływ na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jak wybrać drzwi? Czy należy zrobić to na etapie budowy, a może wcześniej? Z jakich materiałów powinny być wykonane drzwi?
Drzwi do magazynu — co cechuje dobre drzwi do hali magazynowej?
Nie istnieje jeden uniwersalny model, który sprawdzi się w każdej hali. Wyboru w tym zakresie należy dokonać z uwzględnieniem standardów bezpieczeństwa oraz zapotrzebowania danego budynku. Większość firm stawia jednak na wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe. Hala, magazyn i niemal każdy inny budynek tego typu przechowuje w swoim wnętrzu wartościowe towary oraz sprzęty. Takie drzwi muszą spełniać także wymagania przepisów przeciwpożarowych. Oczywiście warto wziąć pod uwagę szereg innych czynników takich jak izolacja termiczna i akustyczna, rozmiary, ilość skrzydeł oraz estetyka.
Drzwi wewnętrzne w hali magazynowej
Równie ważny jest wybór drzwi do wnętrza hali. Niemal każdy obiekt tego typu posiada pomieszczenia wewnętrzne, które również należy oddzielić odpowiednimi drzwiami. Dzięki właściwym wyborom w tym zakresie hale magazynowe zyskują na bezpieczeństwie i funkcjonalności. Pamiętaj, że bez względu na to czy jest to hala magazynowa z płyty warstwowej, czy innego materiału, może ona posiadać złożony system pomieszczeń wewnętrznych, co pociąga za sobą konieczność znalezienia właściwych modeli drzwi.
Oświetlenie hali magazynowej
Oświetlenie hali magazynowej ma znaczący wpływ na komfort pracy oraz bezpieczeństwo. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby poznać dostępne rodzaje oświetlenia i ich zastosowania. Wśród najpopularniejszych technik oświetlania dla hal należy wymienić:
- oświetlenie liniowe;
- oświetlenie punktowe.
Dobór metody warto uzależnić od indywidualnych potrzeb. Do oświetlenia hal powszechnie wykorzystuje się lampy LED, lecz w użyciu są także lampy sodowe (HID), fluorescencyjne oraz indukcyjne.
Wentylacja hali magazynowej
W przypadku wentylacji warto trzymać się tradycyjnych i sprawdzonych metod. Absolutną podstawę stanowi wentylacja grawitacyjna hali magazynowej. To najstarszy sposób wentylacji oparty o naturalny ruch powietrza w budynku. Obecnie łączy się go jednak z wentylacją mechaniczną, czyli wykorzystującą wentylatory i klimatyzatory. Najlepsze efekty można na ogół uzyskać, czerpiąc ze wszystkich metod. Ostatecznie jest to jednak mocno indywidualna kwestia — przedyskutuj ją z przedstawicielami ADAMIETZ.
Odległość hali od granicy działki
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla hali magazynowej jest niezwykle istotny, a jednym z kluczowych aspektów jest odległość budynku od granicy działki. Właściwe umiejscowienie hali na działce wpływa na funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz możliwość rozbudowy w przyszłości.
Hala magazynowa a MPZP
Określenie właściwej odległości od granicy działki dla budowy hali magazynowej jest skomplikowane. Przede wszystkim należy uwzględnić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), cechy hali oraz klasyfikację przeciwpożarową. W kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wpływu na sąsiednie działki minimalne odległości to:
- 4 m – gdy budynek ma okna lub drzwi w stronę granicy;
- 3 m – gdy budynek nie ma okien ani drzwi od strony granicy.
- Poza tym hala o podwyższonym ryzyku pożaru lub wybuchu może wymagać 20 m odległości od sąsiedniej ściany.
Aby ustalić dopuszczalne odległości, należy przeanalizować MPZP, który określa rodzaj obiektów i ich położenie na działce.