Menu Zamknij

Ile kosztuje budowa hali magazynowej murowanej lub stalowej?

Ile kosztuje budowa hali magazynowej murowanej lub stalowej?

Czy zastanawiasz się nad budową hali magazynowej? Przed przystąpieniem do takiego projektu istnieje kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę. W tym artykule przyjrzymy się tym ważnym aspektom. Zostań z nami!

Koszt budowy hali magazynowej — o czym należy pamiętać?

Przy planowaniu budowy hali magazynowej istotne jest uwzględnienie wielu czynników. Koszt konstrukcji obiektu zależy w dużej mierze od wybranych materiałów. Nie zaleca się jednak szukania oszczędności w tym aspekcie. Użycie jakościowych materiałów to większy wydatek na początku inwestycji, ale pozwoli na oszczędności w przyszłości. Koszt budowy hali magazynowej zależy również od czynników takich jak wielkość obiektu, sposób wykończenia, wybrana lokalizacja oraz wyposażenie. Omawiamy je dokładnie w dalszej części tego artykułu.

Warto zaznaczyć, że nie należy mylić hali magazynowej z halą produkcyjną. Każdy projekt realizowany przez firmę Adamietz jest traktowany indywidualnie. Budowa hali produkcyjnej rządzi się innymi prawami niż wznoszenie hali magazynowej. Co za tym idzie, również koszty budowy będą różne w zależności od przeznaczenia obiektu.

Hala murowana czy stalowa — na którą się zdecydować?

To jedno z pytań, które najczęściej pojawia się w naszych skrzynkach. Jak odpowiadamy? Zawsze tak samo: jeśli hala magazynowa, to konstrukcja stalowa! Hala magazynowa wykonana w ten sposób oferuje wiele zalet, którym przyjrzymy się bliżej.

Zalety i koszt budowy hali murowanej

Zacznijmy jednak od hal murowanych. Były one kiedyś popularnym rozwiązaniem, głównie ze względu na swoją trwałość oraz dużą dostępność materiałów używanych w takich projektach. Dlaczego polecamy więc hale o konstrukcji stalowej?

Budowa hali murowanej nie jest już tak atrakcyjnym wyjściem jak kilka dekad temu. Obecnie istnieje dużo więcej metod, rozwiązań i materiałów, dzięki którym możliwa jest szybka realizacja projektu oraz podniesienie jakości, funkcjonalności i trwałości obiektu. Cena budowy hali magazynowej murowanej również pozostawia wiele do życzenia, gdy porówna się ją z kosztem hali opartej o konstrukcję stalową. Z powyższych względów firma ADAMIETZ nie oferuje hal murowanych. Ustępują one halom wykonanym ze stali niemal w każdym aspekcie — od kosztów budowy, przez wydajność energetyczną, aż po elastyczność w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb klienta.

Zalety i koszt budowy hali stalowej

Poniżej zawarliśmy najważniejsze korzyści hal stalowych:

  • Szybkość budowy: hale stalowe mogą być budowane znacznie szybciej niż tradycyjne hale murowane, co skraca czas realizacji inwestycji.
  • Koszty budowy hali magazynowej: hale oparte o konstrukcję stalową są tańsze od murowanych. Wynika to nie tylko z użycia innych materiałów, ale także różnic w procesie budowy.
  • Adaptowalność: konstrukcja stalowa umożliwia łatwe dostosowanie układu wewnętrznego hali do indywidualnych potrzeb, co zwiększa jej funkcjonalność.
  • Lekkość konstrukcji: hale stalowe są zazwyczaj lżejsze od hal murowanych. To przekłada się na mniejsze wymagania dotyczące fundamentów i terenu.
  • Ograniczone koszty konserwacji: hale stalowe zazwyczaj wymagają mniej kosztownej konserwacji w porównaniu do hal murowanych.
  • Eko-efektywność: hale stalowe są często bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ stal jest materiałem w pełni recyklingowym, co może pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy i jej CSR.
  • Trwałość: konstrukcje stalowe są niezwykle trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, wyprzedzające w tym aspekcie wszystkie istniejące rozwiązania.

A co warto wiedzieć o kosztach takiej inwestycji? Każda budowa hali stalowej jest inna. Aby przewidzieć koszty przedsięwzięcia, należy skorzystać ze wsparcia ekspertów. Skontaktuj się z Adamietz i zadaj nam swoje pytania. Z przyjemnością odpowiemy!

Czynniki wpływające na koszt budowy hali magazynowej

Choć nie jesteśmy w stanie podać konkretnych kosztów budowy w tym artykule, możemy omówić czynniki wpływające na koszt przedsięwzięcia.

Rozmiary hali

Na ogół im większa jest hala, tym droższe jej wykonanie — to zupełnie logiczne. Większy obiekt oznacza konieczność poniesienia większych nakładów robocizny, sprzętu i materiałów do jego wykonania. Poza tym rozmiar hali może wpływać na wymagane wyposażenie. Większe hale na ogół wymagają większego zakresu instalacji elektrycznych i sanitarnych oraz zapewnienia większej ilości dostaw mediów.

Lokalizacja budowy — czy miejsce budowy ma znaczenie?

Lokalizacja budowy hali magazynowej ma znaczący wpływ na końcowy koszt projektu. Ceny gruntów mogą zależeć od regionu, a teren budowy może wymagać dodatkowych prac przygotowawczych, takich jak wyrównanie terenu czy przygotowanie infrastruktury dojazdowej. Dodatkowo, koszty pracy mogą się różnić w zależności od lokalnego rynku
pracy.

Wybór materiałów — jak wpływa na ostateczny koszt?

Wybór materiałów jest kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na koszt budowy hali magazynowej. Ceny materiałów budowlanych mogą się znacznie różnić. Jak już jednak wspominaliśmy, nie warto szukać w tym miejscu oszczędności. Wybór jakościowych materiałów długoterminowo przyniesie same korzyści, a co za tym idzie, oszczędności.

Wyposażenie hali

Nie można pominąć w tym miejscu kwestii wyposażenia. Pozornie nie ma ona nic wspólnego z budową obiektu, jednak rzeczywistość jest nieco inna. Dlaczego? Przede wszystkim wyposażenie to nieodzowny koszt całego przedsięwzięcia. Z tego prostego powodu nie należy go pomijać na etapie planowania. Co więcej, aby w przyszłości możliwe było zastosowanie określonego wyposażenia w hali, konieczne jest wcześniejsze przystosowanie jej pod względem konstrukcyjnym. O wyposażeniu należy więc myśleć już na etapie projektu.

Czy warto inwestować w halę magazynową?

Zdecydowanie tak. Inwestowanie w hale magazynowe stało się atrakcyjną alternatywą dla wielu inwestorów, zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju rynku logistycznego i e-commerce. Ponadto, prognozy dla rynku magazynowego wydają się bardzo optymistyczne.

Prognozy dla rynku magazynowego

Rozwój sektora magazynowego jest napędzany przez wiele czynników. Przede wszystkim, rosnący sektor e-commerce generuje popyt na przestrzenie magazynowe, które są niezbędne do przechowywania i dystrybucji produktów zakupionych online. Wzrost ten jest zauważalny zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i rozwijających się, co sprawia, że hale magazynowe są atrakcyjną opcją inwestycyjną na całym świecie.

Co więcej, wiele firm poszukuje obecnie możliwości zwiększenia swojej przestrzeni magazynowej w celu zabezpieczenia łańcucha dostaw. To zwiększa popyt na nowoczesne, dobrze zlokalizowane i elastyczne hale magazynowe. Prognozy dla rynku magazynowego są zatem bardzo pozytywne. Zgodnie z raportami branżowymi, sektor ten ma przed sobą wiele lat dynamicznego wzrostu. Inwestycja w hale magazynowe wydaje się zatem przemyślaną decyzją, która może przynieść znaczne korzyści finansowe w średnim i długim okresie.

Oczywiście każdy inwestor może mieć własne i zupełnie unikalne powody, dla których interesuje się inwestycją w hale magazynowe. Bez względu więc na to, co skłania Cię do tej decyzji, skontaktuj się z ekspertami ADAMIETZ i przedstaw swój pomysł. Pomożemy!