Menu Zamknij

Czym zajmuje się wielobranżowe biuro projektowe? – Zalety i zakres prac

Czym zajmuje się wielobranżowe biuro projektowe? – Zalety i zakres prac

Nikt nie jest specjalistą od wszystkiego. Właśnie dlatego podczas realizacji inwestycji najlepiej sięgać po wsparcie osób, które na swojej dziedzinie znają się jak nikt inny. A jeszcze lepiej – po całe grono takich osób. Znajdziesz ich w wielobranżowych biurach projektowych – firmach skupiających specjalistów z różnych branż. Sprawdź, w jaki sposób dobre biuro projektowe pomoże Ci w realizacji inwestycji zgodnie z planem.

Czym zajmuje się biuro projektowe?

Wielobranżowe biuro projektowe to firma, która kompleksowo wspiera inwestorów w realizacji inwestycji budowlanych. Nazwa może być myląca – specjaliści z takich firm nie skupiają się wyłącznie na projektowaniu. Ich rola jest znacznie szersza. Poza projektowaniem zajmują się reprezentowaniem Inwestora w urzędach, skompletowaniem dokumentów i uzgodnień niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę lub innych pozwoleń, a finalnie pełnią nadzór autorski na budowie. Są wsparciem dla Inwestora w trakcie różnych etapów inwestycji.

Biura projektowe zatrudniają specjalistów z wielu dziedzin:

  • architektów;
  • projektantów branży konstrukcyjnej;
  • Projektantów branży elektrycznej;
  • Projektantów branży sanitarnej;
  • Projektantów branży drogowej;
  • menedżerów projektów.

Zintegrowane biura projektowe, by móc działać jak najbardziej efektywnie oraz kompleksowo korzystają z usług rzeczoznawców ds. ppoż, sanepid i bhp oraz doradztwa w kwestiach związanych ze środowiskiem i jego ochroną, z prawem oraz specjalistami różnych dziedzin w zależności od specyficznych wymagań inwestycji.

Wielobranżowe biuro projektowe – zakres obowiązków wobec klientów

Nawiązując współpracę z biurem projektowym, możesz liczyć na szeroki zakres wsparcia. Specjaliści z takiej firmy przygotowują m.in.:

  • projekt architektoniczno-budowlany poprzedzony projektem koncepcyjnym oraz ustaleniami z Inwestorem, często również analizę chłonności działki oraz studium wykonalności;
  • projekt zagospodarowania działki;
  • branżowe projekty techniczne;
  • projekty wykonawcze;
  • niezbędną dokumentację techniczną, wykonawczą, warsztatową.

Wsparcie biura obejmuje także najważniejsze formalności – ubieganie się o pozwolenie na budowę czy odbiór techniczny budynku. Z biurem projektowym współpracują ściśle specjaliści związani z dziedziną prawa czy szeroko pojętego biznesu.

Dzięki nim jako inwestor możesz liczyć również na wsparcie merytoryczne – doradztwo inwestycyjne czy analizę ekonomiczną przedsięwzięcia.

Współpraca z wielobranżowym biurem projektowym krok po kroku

Jak wygląda projekt realizowany wspólnie z biurem projektowym? Oto jego najważniejsze punkty:

  1. Kick-off – pierwsze spotkanie z inwestorem i pozyskanie najważniejszych informacji, które ułatwią planowanie dalszych działań.
  2. Analiza wykonalności inwestycji i przygotowanie studium wykonalności.
  3. Stworzenie koncepcji i przedstawienie inwestorowi oferty do akceptacji.
  4. Weryfikacja założeń, optymalizacja i przełożenie ich na wersję cyfrową – projektowanie za pomocą BIM lub innych narzędzi.
  5. Określenie, jakie będą wymagania prawne dotyczące inwestycji, ustalenie, w jaki sposób zostaną uzyskane niezbędne pozwolenia, decyzje, warunki techniczne.
  6. Stworzenie „mapy drogowej” – planu działania dla całego projektu.
  7. Opracowanie projektu architektoniczno – budowlanego i wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
  8. Opracowanie projektów technicznych różnych branż zgodnych z założeniami projektu architektoniczno – budowlanego.
  9. Przygotowanie wielobranżowej dokumentacji wykonawczo-warsztatowej.
  10. Nadzór nad realizacją inwestycji z udziałem specjalistów z różnych branż.
  11. Przygotowanie dokumentacji powykonawczej.
  12. Udział w odbiorze inwestycji.

Architekci czy projektanci? Czym różni się biuro projektowe od biura architektonicznego

Czy „biuro projektowe” oznacza to samo, co „biuro architektoniczne”? Te pojęcia nie są tożsame. Zintegrowane biuro projektowe oferuje znacznie szerszy zakres usług – nie tylko wykonuje projekty z zakresu architektury różnych budynków, ale oferuje opracowanie i wsparcie projektantów branżowych, rzeczoznawców, specjalistów koniecznych do uzyskania stosownych wymaganych uzgodnień, pozwoleń oraz zapewnia wsparcie na dalszych etapach budowy.

Przeważnie biura architektoniczne skupiają projektantów z dziedziny architektury, architektury wnętrz, którzy w ramach współpracy z projektantami branżowymi „zewnętrznymi” – biurami projektowymi instalacji sanitarnych, biurami projektów instalacji elektrycznych oraz biurami projektów drogowych opracowują wspólnie dokumentację projektową wraz ze stosownymi uzgodnieniami dla inwestycji.

Czego specjaliści z biura projektowego będą potrzebowali od Ciebie?

Są sprawy, których nawet najlepsze zintegrowane biuro projektowe nie załatwi za swoich klientów. To przede wszystkim kwestie związane z pierwszym etapem współpracy, gdy nie ma jeszcze dokładnej koncepcji, a jedynie luźne pomysły. Wówczas kluczowe jest zaangażowanie inwestora. Specjaliści z biura projektowego będą chcieli się dowiedzieć m.in.:

  • jakie są potrzeby i marzenia Inwestora;
  • jaki ma być cel biznesowy inwestycji;
  • jaki jest budżet inwestycji;
  • czy w branży, w której działa firma, obowiązują szczególne wymogi dotyczące projektowania budynków (np. bezpieczeństwo pożarowe).

Warto już na wstępie dobrze przemyśleć te kwestie i znaleźć odpowiedzi na pytania – dzięki poznaniu Twoich potrzeb i możliwości biuro będzie mogło szybciej przedstawić Ci koncepcję i przystąpić do pracy. Pamiętaj, że to inwestor powinien mieć wizję, którą specjaliści przekują w projekt do realizacji.

Twoje zaangażowanie będzie niezbędne także na etapie dopełniania formalności. O ile biuro może przygotować projekty budowlane, a także wniosek o pozwolenie na budowę, to bez dokumentów dostarczonych przez inwestora nie uda się takiego pozwolenia uzyskać. Chodzi np. o potwierdzenie praw do nieruchomości, na której ma być realizowana inwestycja oraz o stosowne pełnomocnictwa do reprezentowania inwestora w obliczu różnych urzędów i organów.

Dlaczego warto wybrać wielobranżowe biuro projektowe? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania

Na jakie korzyści możesz liczyć, gdy zdecydujesz się skorzystać z usług projektantów ze specjalistycznego biura? Oto najważniejsze z nich:

  • Szeroki zakres wsparcia w jednym miejscu. Projekt wymaga zaangażowania wielu specjalistów – korzystając z usług biura, nie musisz szukać różnych firm zewnętrznych. Do Twojej dyspozycji będą architekci, projektanci, inżynierowie, menedżer projektu, często również rzeczoznawcy i inni specjaliści.
  • Nowoczesne technologie na wyciągnięcie ręki. Doświadczone biura projektowe wykorzystują innowacyjne rozwiązania na każdym etapie. Dzięki temu możesz mieć dostęp do nowoczesnych narzędzi służących do planowania czy zarządzania projektami. Wykorzystasz technologie, które zapewnią energooszczędność, mniejszy ślad węglowy, optymalną funkcjonalność budynku.
  • Mniejsze ryzyko błędów. Gdy po raz pierwszy składasz wniosek o pozwolenie na budowę czy inne dokumenty, możesz mieć problem z ich prawidłowym wypełnieniem. Możesz oczywiście zrobić to samodzielnie, ale poszukiwanie odpowiedzi na pytania trwa, a wszelkie błędy opóźniają podjęcie decyzji urzędowych. Specjaliści z biura projektowego pomogą zapobiec takim problemom – dzięki swojemu doświadczeniu szybko i sprawnie wypełnią dokumenty niezbędne do dalszych działań.
  • Sprawne zarządzanie projektem bez konieczności delegowania osób z Twojej firmy. Nie musisz szukać menedżerów projektów w swoich zasobach firmowych i nakładać na nich dodatkowych obowiązków. W ramach obsługi przez biuro projektowe możesz liczyć również na tego rodzaju wsparcie – prowadzenie projektu zgodnie z wybraną metodologią.

Jakie wady mogą wiązać się z korzystaniem z pomocy biur projektowych? To przede wszystkim stosunkowo wysokie koszty, które sprawiają, że w przypadku np. budynków mieszkalnych i innych inwestycji o niewielkim budżecie takie usługi mogą być nieopłacalne.

Na co zwrócić uwagę, gdy szukasz zintegrowanego biura projektowego dla swojej firmy?

Myślisz o zatrudnieniu biura projektowego podczas realizacji nowej inwestycji? Oto kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz szanse na udaną współpracę:

  1. Sprawdź i zweryfikuj doświadczenie. Papier przyjmie wszystko – podobnie jest ze stronami internetowymi. Pisanie o sobie w samych superlatywach nie wystarczy. Jeśli chcesz znaleźć godne zaufania biuro projektowe, sprawdź jego realizacje i przeczytaj referencje. Możesz także skontaktować się z wybranymi klientami biura, aby zapytać o zadowolenie ze współpracy.
  2. Wybierz firmę specjalizującą się w realizacji inwestycji podobnych do Twojej. Jeśli oferta biura skupia się na budowie domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych, a Ty potrzebujesz wsparcia przy zarządzaniu projektem budowy magazynu czy hali produkcyjnej, takie doświadczenie raczej się nie przyda. Zdecydowanie lepiej będzie znaleźć specjalistów od realizacji projektów dla branży przemysłowej.
  3. Poznaj szczegóły współpracy. Dowiedz się, kto pracuje w zespole – czy do projektu jest delegowany np. kierownik budowy, menedżer projektów, czy takich specjalistów będziesz musiał szukać samodzielnie. Zapytaj o metody pracy – np. o to, jaką metodologią zarządzane są projekty.
  4. Dobrze przygotuj się do pierwszego spotkania. To właśnie na tym etapie najlepiej zweryfikujesz, czy biuro projektowe jest tym, którego szukasz. Nie bój się zadawać pytań i dokładnie przyglądaj się temu, jak udzielane są odpowiedzi. Doświadczeni specjaliści nie powinni mieć problemu z podzieleniem się z Tobą szczegółami na temat metod prowadzenia projektów, etapów współpracy czy wcześniejszych realizacji. Jeśli firma unika precyzyjnych odpowiedzi na takie pytania, to ważny sygnał ostrzegawczy.

Czy usługa wielobranżowego biura projektowego jest dla Ciebie?

Nie da się ukryć, że usługi wielobranżowych biur projektowych wiążą się z pewnymi kosztami dla inwestorów. Warto zastanowić się, czy te koszty nie będą zbyt obciążające dla budżetu Twojej firmy. Jeśli planujesz niewielką inwestycję, możesz skorzystać ze wsparcia biura projektowego tylko na niektórych etapach, a pozostałe prace realizować, wykorzystując własne zasoby. Budynki mieszkalne nie wymagają zazwyczaj tak kompleksowej obsługi.

Wsparcie ze strony zintegrowanego biura będzie natomiast dobrym rozwiązaniem, gdy budujesz większy obiekt, projekt jest rozbudowany i przewidziany na dłuższy czas. Gdy planujesz budowę lub rozbudowę zakładu produkcyjnego, magazynu czy obiektu użyteczności publicznej, przydadzą Ci się specjaliści, którzy przeprowadzą Cię przez kolejne etapy realizacji inwestycji. W przypadku takich projektów prawdopodobnie i tak korzystałbyś z pomocy zewnętrznych firm – różnica pomiędzy nimi a biurem projektowym jest taka, że nie musisz szukać wykonawców poszczególnych usług osobno oraz martwić się o wzajemną koordynację branż w trakcie opracowywania projektu.

Przy większych inwestycjach koszt obsługi przez biuro oczywiście rośnie, ale stanowi stosunkowo niewielką część całościowego budżetu. Możesz za to liczyć na wiele korzyści – przede wszystkim tych związanych z oszczędnością czasu.

Wiesz już, jak działa wielobranżowe biuro projektowe? To dzięki takim specjalistom Twój projekt może być zrealizowany szybko, bez błędów i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wsparcie biur projektowych to coraz częściej stosowany model przy budowie biurowców, hoteli, magazynów, hal przemysłowych – jeśli planujesz taką inwestycję, warto rozważyć współpracę.

Przegląd prywatności
Favicon, logo Adamietz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.

Dodatkowe ciasteczka

Ta strona korzysta z dodatkowych ciasteczek